Demiryolu Sektöründe Mobil Kaldırma Krikoları

  1999 yılında İstanbul’da kurulan ve dünyaca ünlü firmaların temsilciliklerini yapan BM Makina, 2011 yılından itibaren demiryolu sektörü için kaldırma krikoları imalatı yapıyor. BM Makina Genel Müdürü Kenan Bebek, üretimini yaptıkları ürünler ve temsilciliklerini yaptıkları firmalar hakkında bilgiler verdi.

  Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

  Kenan Bebek: 1981 doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Ekonometri bölümünden mezun olduktan sonra 3 sene Almanya’da bir şirkette çalıştım. Daha sonrada aile şirketimiz olan BM Makina’da çalışmaya başladım. 2008 yılından beri BM Makina’dayım.

  BM Makina’nın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

  Kenan Bebek: Faaliyetlerimize öncelikle konusunda lider olan firmaların temsilciliklerini alarak başladık ve halen bu temsilciliklerimiz devam etmektedir. Vahle ve Liftket’in distribütörlüğünü kuruluşumuzdan beri sürdürmekteyiz, temsilcisi olduğumuz ve imalatını yaptığı ürünler ile ilgili bakım ve montaj işlerinin tamamını kendi bünyemizdeki deneyimli personelimiz ile yapmaktayız. Bunun dışında demiryolu sektöründe iş yapmaya başladık. O konuda temsilcililerimiz var. Alman Kumbruch firmasının kaldırma krikolarının temsilciliğini yapıyoruz. 2011 senesinden itibaren de kendi bünyemizde mobil kaldırma krikoları imalatına başladık. Ayrıca, BM Makina olarak BKB Profil sistemlerini 2003 yılından itibaren Türkiye’de bütün parçaları ile imal etmekteyiz. BM Makina 2009 yılında Kato Kablo toplama tamburlarının da üretimine başlamıştır. BM Makina olarak, yapısı itibari ile deneyimli ve aynı zamanda dinamik bir ekibe sahip olduğu için çalıştığımız firmalarla esnek bir çalışma içerisindeyiz, bu sayede hizmet ve ürün sağladığımız firmalara daha kısa zamanda cevap verebilen (bakım, montaj, dizayn süreçlerinde), ürün detaylarını emniyet sınırları içerisinde müşteri gereksinimi odaklı değiştirebilen, sürekli gelişen bir firmayız. Sahip olduğumuz sertifikalar; ISO 9001 : 2008, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007, EN ISO 3834-2, TS EN 1493’dir.

  Gebze Güzeller OSB’ye ne zaman taşındınız? Çalışan sayınız hakkında bilgi verir misiniz?

  Kenan Bebek: Güzeller OSB’ye 2011 yılının Mayıs ayında taşındık. Şuan 11 bin metrekare kapalı alanımız var ve firmamızda 50 kişi çalışmaktadır. Yaptığımız kaldırma krikoları üretimi dışında hafif vinç sistemleri de üretiyoruz. Vinç üreticileri bizim müşterimiz konumundadır. Özellikle beyaz eşya ve otomotiv yan sanayi de kullanılan 1000 kilograma kadar olan yüklerde bu vinç sistemleri CNC tezgahların üzerinde kullanılan bir sitemdir. Çok rahatlıkla kullanım sağlamaktadır.

  2013 yılı nasıl geçti? Demiryolu sektörünün gelişimi için neler söyleyebilirsiniz?

  Kenan Bebek: 2013 yılı beklentilerimiz dahilinde geçti. Devam eden projelerimiz vardı ve onları bitirdik. Demiryolu sektörüne iş yaptığımız için ve bu sektörün ülkemizde Cumhuriyet’in kuruluş döneminden sonra tekrar ivme kazanması ile önümüzdeki yıllarda çok daha başarılı işler yapacağımızı düşünüyoruz. Firma olarak bu bakımdan daha da gelişip, büyümeyi hedefliyoruz. Demiryolu bir ihtiyaç ve toplumunda demiryolu yapılması konusunda desteği %100 oluyor. Demiryolu, Devlet politikası haline geldi ve bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum.

  Önümüzdeki dönem için hedefleriniz nelerdir?

  Kenan Bebek: Yapabileceğimiz ürünleri kendimiz yapmayı planlıyoruz. Türkiye’de yapılmayan ama yapılabilecek ürünleri üretmeyi istiyoruz. İhracatımızı artırmayı hedefliyoruz. Daha önce ithal ettiğimiz ürünleri burada bünyemizde üreterek o ürünlerin ihracatını yapmak istiyoruz. Böylelikle ülkemiz için daha verimli, katma değer sağlayan bir firma olmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

  x